ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak se rodila legenda

Již koncem roku 1937, kdy nastal pokles v prodeji motocyklů Jawa, vedení společnosti konstatovalo, že důvodem začínajícího neúspěchu je produkt sám, tedy motocykl. Až do té doby postupovali konstruktéři Jawy cestou nejmenšího odporu a spíše využívali známých poznatků do plněných o vlastní nápady. Po příchodu první vlaštovky, kterou byl Robot, bylo vyhlášeno stanovisko vedení podniku. Připravit zcela novou typovou řadu motocyklů a využít všech schopností vlastních konstruktérů v čele s J. Jozífem. Již v roce 1939 byl vypracován program, který určoval v základních rysech, jak má vypadat motocykl Jawa nové generace. Zveřejňuji je tak, jak byly zpracovány Dr. Jar. Freiem v roce 1948.

Tyto požadavky zněly:

- stroj musí být vybaven přední teleskopickou vidlicí

- uspořádání kabelů a bowdenů na motocyklu tak, aby byly zakryty popř. úplně zmizely použití pevného závěsu sedla s axiálním vedením

- úplně krytý motor při zachování přístupnosti hlavních celků

- zcela zakrytý karburátor

- motocykl musí být vybaven zadním pérováním

- motor má být uložen v pryžových lůžkách omezujících vibrace

Přijetím tohoto programu byly také zahájeny konstrukční přípravy (nikoliv tedy v roce 1942, jak mylně uvádějí některé prameny). Práce konstruktérů nebyla vůbec jednoduchá a ačkoliv byl vytvořen kvalitní tým, docházelo k mnoha konfliktům a to zejména mezi J. Jozífem a šéfkonstruktérem Gračenkou.

Práce na vývoji nešla tak rychle, jak by si členové vedení přáli, což bylo zdrojem mnoha obtíží.

Od roku 1939 do konce války bylo vytvořeno více než 30 různých prototypů v objemových třídách 100-350 ccm. Obtížné konstrukční prvky byly vždy vybírány z několika variant. Poprvé v historii byl brán zřetel na názory pracovníků obchodu a dalších důvěryhodných osob, které měly možnost vývoj motocyklu posuzovat. Dělo se to vždy na zvláštních poradách v zahradě zámku v Kvasinách. Již tehdy bylo využito vyhodnocení pomocí jakýchsi testovacích listů.

Se stejným nadšením jako konstrukce pracovaly i výrobní dílny a to zejména vedoucí prototypové dílny mistr Simandl s osvědčenými praktiky Burianem a Polákem. I přes všechny obtíže byl duch spolupráce jedinečný a vtělený do jediného cíle představit novy moderní český poválečný motocykl.