ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Motocykly Jawa v československé armádě

V roce 1932 se na trhu motorových vozidel objevilo po dlouhé době opět Ministerstvo národní obrany ČSR s návrhy na řízenou dodávku dopravní techniky pro dovybavení armády. Nebudeme si namlouvat, že zbrojovka ing. Janečka nepokukovala po tomto druhu zakázek. Zatím však neměla co nabídnout a několik testovacích strojů, stejně jako pár kusů od konkurence (Praga 350 BC), jistě nenaplnilo očekávání zástupců armády.

Účast v Šestidenních v letech 1932-33 měla mimo jiné za úkol prezentovat nové motocykly Jawa i ve vztahu k tomuto využití. Proto také v následujících letech nevynechali jezdci Jawy jedinou příležitost, jak prokázat jedinečnost těchto strojů pro použití zejména pro kurýrní službu.

Pravým motocyklem v tomto ohledu se po předchozích zkouškách s modelem 175 stala až dvěstěpadesátka z roku 1934. V poválečném období, kdy Jawa měla monopol na dodávku strojů pro armádu, to byly většinou dvouválcové třistapadesátky typu 12 a 18, které byly později nahrazeny vojenským provedením typu 354, který sloužil v našich jednotkách dlouhá léta. Oproti jiným armádám však ve velmi malém počtu a plnil většinou pouze úlohu motospojky. Ve vybavení armády se objevilo také několik strojů Jawa 23 Mustang a Jawa 250/559. Stejně tak byly samozřejmě testovány pro potřeby armády stroje 350 UŘ typ 633, později byla připravena série strojů 350/640. Podrobnější informace se však ze seriózních pramenů nepodařilo zajistit.

V současné době je motocykl v naší armádě zjevem spíše ojedinělým. Armáda si nevybudovala tradici v používání silných strojů s postranními vozíky ani v časech minulých, podobně jako tomu bylo u armád sousedních států, kde tato kombinace patřila ke standardní výzbroji. Potěšme se proto alespoň pohledem na stroje Jawa z časů minulých.

Jawa 175 z předválečné kurýrní výzbroje (současný stroj sběratele Aleše Tvaroha z Litvínova)

5

Vojenské provedení třistapadesátky z roku 1956 - typ 18 (na závadu jsou asi jen nepatřičné chromované výfuky)

6