ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Modernizace pokračuje

Úspěchy modernizované stopětasedmdesátky připravily půdu pro nový model s motorem 250 ccm, který se objevil na trhu v roce 1935. Celá koncepce vycházela z předchozího modelu s vysokým stupněm unifikace dílů při zachování odlišného charakteru obou strojů.

Její dvoudobý jednoválcový motor ovšem již měl vratné vyplachování - patent Schnürle. Tento systém, převzatý od německé společnosti Auto-Union AG, se na rozdíl od křížového vyplachování typu Viliers zkoušeného v prvních prototypech Jawa 250, plně osvědčil a v průběhu let byl ještě českými konstruktéry zdokonalen.

Motor měl vrtání 63 mm, zdvih 80 mm, zdvihový objem 248 ccm a největší výkon 6,6 kW při kompresním poměru 6 : 1 a 3850 ot./min. Podvozkem se nová Jawa 250 od starší stopětasedmdesátky takřka nelišila. Rám a přední paralelogramová vidlice byly opět lisovány z ocelového plechu, zadní kolo i nadále zůstávalo neodpružené.

Jawa 250 tvořila v 30. letech společně s typy 175 a Robot základ motocyklové výroby Zbrojovky ing. F. Janeček. Nejen pro svou oblibu se udržela ve výrobním programu ještě rok po druhé světové válce. Posloužila rovněž k vývoji technicky dokonalejší dvěstěpadesátky, která se objevila na trhu v roce 1938 pod typovým označením Duplex-Blok, o které si povíme více v dalších kapitolách.

Významnou novinkou je uložení primárního řetězu v olejové lázni. Řetězový kryt má pečlivé utěsnění ze syntetické gumy, překryté chromovaným páskem. Tato úprava převodu zaručuje tichost chodu. Řetěz nezpívá jako kolečka. Další předností je veliká trvanlivost, pružnost a přesnost záběru a levné opravy. Víko rychlostní skříně je ze specielní hliníkové slitiny. Nové modely mají vyšší a širší řídítka a mnoho zlepšených drobností.

Jawa 175 ccm "lidový typ" má kromě toho nový válec s mohutným žebrováním jako Special, zesílené brzdy a větší stupačky. Je to známý průkopník motorizace, levný, dobrý motocykl. Motor, soustavy Viliers, dvoudobý, Obsah válce 175 ccm, výkon 6 k. Snímatelná hlava bohatě žebrovaná, z lehkého kovu. Řadění rychlostí jako dosud postranní pákou. Váha motocyklu as 80 kg. Rychlost 85 km/hod. Spotřeba 3 litry směsi benzinu s olejem na 700 km. Účinné brzdy zvětšeného průměru na obou kolech. Dva výfuky leskle chromované. Otočná rukojeť.

Jawa 175 ccm Special má novou, krásnou nádrž, nový motor s bohatě žebrovaným válcem, reflektor o průměru 750 mm s hlavní žárovkou 12 voltů a 25/25 wattů, skvěle svítící a velmi bohaté chromování. Zdokonalené tlumiče výfuku zaručují opravdu tichý chod, k čemuž se pojí ještě dokonalá mechanická tichost, dík primárnímu řetězovému převodu v olejové lázni. Motor soustavy Viliers, 175 ccm, 6 k, snímatelná hlava z lehkého kovu s mohutným žebrováním. Řadění rychlostí v kulise. Nožní řadění za příplatek. Bohaté chromování součástí. Spojka jednodesková. Aerodynamický reflektor průměr 150 mm, celý chromovaný. Tlumič řízení. Otočná rukojeť. Oba řetězy jako u stroje 250 ccm. Velké, účinné brzdy na obou kolech o velkém průměru a brzdicí ploše jako u stroje 250 ccm. Rychlost 85 km/hod. Spotřeba 3 l směsi benzínu s olejem na 100 km.

Jawa 250 ccm má kromě uvedených již zdokonalení novou, krásnou nádržku a velmi bohaté chromování. Chromování strojů Jawa je, jak známo, neobyčejně pečlivě prováděno a proto velice trvanlivé a krásně lesklé. Je to motocykl, který spojuje úspornost s velkou výkonností a pohodlím. Motor dvouvýfukový s vratným vyplachováním soustavy Dr. Schnürleho zaručuje dokonalé vypláchnutí a tím vysoký výkon při úsporné .spotřebě. Válec s mohutným žebrováním. Píst s plochým dnem je z lehkého kovu, stejně jako snímatelná hlava velmi bohatě žebrovaná. Výkon 9 k. Výfuky s novými tlumiči. Řadění rychlostí v kulise. Nožní startér se zapouzdřenými koly. Luxusní výprava. Tlumič řízení, otočná plynová rukojeť: Rychlost 95-100 km/hod. Spotřeba 3-3,25 l směsi na 100 km. Brzdy na obou kolech velkého průměru a účinku.

Společné konstrukční prvky strojů Jawa 175 a 250 ccm

Dvojitý ocelový lisovaný rám vlastní konstrukce, pevný, pružný houževnatý. Ocelová lisovaná vidlice s centrálním perem, opatřená třecími tlumiči. Geometrie řízení vyzkoušená v závodech. Spolehlivá a výkonná elektrická souprava: zapalování magnetkou v setrvačníku. Šestipólové dynamo v setrvačníku dodává proud 35 wattů. Světlo je velmi intensivní i při malých otáčkách motoru. Reflektory se dvěma žárovkami jsou vesměs aerodynamického tvaru. Hlavní žárovka je dvouvláknová Bilux 25/25 wattů. Přepínač tlumení světla je na řídítkách. Na zvláštní přání se dodává i s baterií a s elektrickou houkačkou. Převodní skříně jsou třírychlostní. Primérní řetěz běhá v olejové lázni. Nádrž nového tvaru, sedlová. chromovaná, obsah přes 10 litrů. Upevnění nádrže pružné, zajištěné před otřesy. Kryt nalévacího otvoru je opatřen odměrkou na olej. Pneumatiky 3,00x19

Takto hovoří o nových modelech dobová informace.