ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jawa 100 Robot

Dalším velmi zajímavým projektem třicátých let bylo dílo Josefa Jozífa s typovým označením "Robot". Byla to první zcela samostatná práce, kterou jej pověřil ing. Janeček. Poněkud zvláštní okolností bylo, že veškeré práce na konstrukci tohoto stroje probíhaly mimo továrnu.

Mladý konstruktér se podivoval tomuto přání, které bylo pro něj zatím novinou. Záhy se mu dostalo vysvětlení od nejpovolanějšího. Tvůrčí pracovníci nemohou tuto náročnou a vyčerpávající duševní práci konávat v řádně stanovené době. V přísně vymezené pracovní době může podávat výkony pouze pracovník, od kterého se očekává plnění přesně vymezených úkolů. Nápady se nedají na naplánovat. Po tomto světlení mladý konstruktér již chápal noční práci svého zaměstnavatele a některých špičkových pracovníků. A tak se stalo, že sice zatím bez nadšení, ale se zájmem o věc, sedával o večerech u kreslicího prkna. Výkresy pak nosil do vývojové dílny, kde byly bezodkladně realizovány. Robot se stal oblíbeným strojem a příkladná spolupráce při Jeho vývoji byla nemalým povzbuzením pro další konstruktérovu činnost. Po letech si mnohokrát vzpomněl na toto pracovní úsilí a porovnával je s těžkopádnou prací pozdější konstrukční kanceláře.

Robot 100 byl uveden do výroby v roce 1936. Dejme však slovo soudobému redaktorovi:

"Tvrdá zkouška je důkazem jakosti. Dva roky takových zkoušek v dešti, blátě a kamení jsou maturitou stroje. Vstupuje do veřejnosti s posláním sloužit všem a za každých okolností. Dopomůže k radosti a zábavě těm nemladším od 14 let a ušetří nohy starým pánům, kteří chodili až doposud pěšky. Nepotřebuje žádných pojistek a žádného čísla. Je osvobozen od placení silniční daně i od vůdčího listu. Jeho dokonalé vypracování a elegantní vzhled, jeho neúnavnost a trpělivost jsou vlastnosti, které oceníte. Je přichystán, aby splnil vaše požadavky. "

Tak pravil dobový prospekt o stroji Jawa 100 Robot, který Zbrojovka ing. F Janeček poprvé představila veřejnosti v březnu roku 1937 na Pražském vzorkovém veletrhu. Jeho tvůrce, tehdy ještě mladý konstruktér, jej koncipoval jako motorové kolo, aby dosáhl výše uvedených úlev a získal tak co možná nejširší okruh zákazníků. Spíš než o motorové kolo se jednalo o malý motocykl, neboť jeho motor - dvoudobý vzduchem chlazený jednoválec 98,8 ccm (vrtání a zdvih 47 x 57 mm) s vratným vyplachováním Schnürle byl dostatečně výkonný a spolehlivý.

Výrobce udával největší výkon 1,8 kw při kompresním poměru 5,4 : 1 a 3750 ot./min. Motor by1 v bloku s třístupňovou převodovkou s ručním řazením v kulise

na palivové nádrži. Spouštěl se šlapadly přes volnoběžku. Jeho plnění zajišťoval karburátor Graetzin, zapalování setrvačníkovým magnetem Jawa. Rám i ramena přední vidlice by1y opět lisované z ocelového plechu odpružené pouze přední kolo jednou vinutou pružinou umístěnou v ose uprostřed paralelogramu a doplněnou třecími tlumiči. Jízdními výkony si Jawa 100 Robot velice brzy získala značnou oblibu u spotřebitelů. Posuďte sami: hmotnost 49 kg, průměrná spotřeba paliva 1,81/100 km, největší rychlost 65 km/hod.

Jawa 100 Robot z roku 1937

 

Technické parametry

Typ motocyklu: Jawa-Robot

Výrobce: Zbrojovka ing.Janeček Praha Nusle II

Rok výroby

1937-46

Řízení

s třecím tlumičem kmitů


celkem vyrobeno 12000ks


Motor

dvoudobý

Brzda vpředu 

bubnová jednostranná

Chlazení

vzduchem

Brzda vzadu

bubnová jednostranná

Klikový hřídel

lisovaný, uložený na valivých ložiskách

Vrtání válce

Æ47mm

Váha

49kg

Zdvih

57mm

Užitečné zatížení

130kg

Zdvihový objem

98ccm

Vzdálenost kol

1145mm

Komprese

5,4:1 (6:1)

Světlá výška

(98mm)

Výkon ot./min.

2,7k (1,8kW)/3750 ot./min.

Výška sedla

(639)740mm

Kroutící moment ot./min.

-

Celková šířka


Rozvod

pístem

Celková délka

1702mmMaximalní výška


Mazání

směsí, 1:20

Rám

lisovaný z ocelového plechu

Uspořádání ventilů

vratné vyplachování SchnürleKarburátor

Graetzin Kf14

Spotřeba paliva

1,8l/100km

Zapalování

setrvačníkovým magnetem

Spotřeba oleje

1:20

Spojka


Objem palivové nádrže

8l

Převodovka

třístupňová

Objem olejové nádrže

mazáno směsí

Převod primární

válečkovým řetězem

Max.rychlost

65km/hod.

Převod sekundární

válečkovým řetězem

Max.stoupavost

-


Počet míst

1

Řazení

ruční pákou (vpravo)

Cena (dobová)

2790Kč


s kulisou na nádrži

Přední kolo

drátové 19“Zadní kolo

drátové 19“

Přední pérování

vidlice s krátkými vahadly a vinutými pružinami

Rozměr ráfku

2x19“

Zadní pérování

pevný rám

Rozměr pneu

2,25x19“

Poznámka

V roce 1936 motokolo s pomocnými šlapadly, v roce 1946 už s pevnými stupačkami.