ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jawa 250 Duplex Block

 

Zcela nová dvěstěpadesátka. Nejlepším vodítkem bude opět dobový popis, který sice místy nadneseně, ale poměrně zevrubně seznámí čtenáře s tímto zajímavým motocyklem.

Dvoutaktní motor obsahu 250 ccm má známou osvědčenou konstrukci s plochým pístem a protisměrným vyplachováním soustavy Dr. Schnürleho, která zaručuje velký výkon při malé spotřebě, vyrovnaný chod a pružnost motoru. Dokonalé chlazení i za největšího namáhání zaručuje zcela mimořádně bohaté žebrování snímatelné hlavy i válce. Všude, kde toho bylo zapotřebí, jsou jednoduchá nebo i dvojitá válečková a kuličková ložiska.

Rychlostní skříň je čtyřpřevodová a má automatické nožní řazení. To znamená, že stačí dotknouti se lehce řadicí páky a převod se sám přesně zařadí. Kola v přední skříni jsou ve stálém záběru. Velmi významné je nové uspořádání motoru a rychlostní skříně duplex-bloku, které šťastným a zdařilým způsobem těží z výhod jak konstrukce s oddělenou převodní skříní, tak i monobloku. Převodní skříň nové Jawy je úplně samostatná jednotka, avšak je přišroubována ke klikové skříni motoru, takže s ním tvoří jednotlivý celek. Primární náhon je obstaráván tichým dvojitým (duplexovým) řetězovým převodem, ležícím v olejové lázni. Kryt primérního řetězu je leštěný a je odlit z velmi houževnaté a zároveň lehké hydronaliové slitiny hliníku. Také mechanismus startéru a lamelová spojka jsou uzavřeny a pohybují se stále v olejové lázni. Karburátor je dvoupáčkový plyn je ovládán otočnou rukojetí. Čistič vzduchu patří do standardní výzbroje. Motor má kompresní poměr 1:6,1 a výkonnost 9 k.

Elektrická výbava je osvědčené vlastní konstrukce s 6pólovou magnetkou v setrvačníku 25/25 wattů. K standardnívýzbroji patří 6voltová baterie s usměrňovačem a aerodynamický chromovaný reflektor o průměru 150 mm se zapuštěným tachometrem v úpravě jako u přepychového provedení Jawy 350 ccm OHV Velké péče byla věnována úhlednému, účelnému a trvanlivost zaručujícímu vedení elektrických kabelů.

Tlumiče výfuků mají osvědčenou již rozebíratelnou konstrukci a jsou chromované. Nádrž obsahu více než 12 litrů je provedena podobně jako na modelech Special 1939 a je standardně vybavena gumovými nákolenicemi. Sedlo má nové zachycení, jež opět zaručuje pevné svislé vedení bez postranních výkyvů. Zadní kolo má výsuvnou osu a zadní nové zachycení a zadní blatník odklopný. Vyjímání zadního kola je tedy velmi pohodlné, neboť nevyžaduje rozebírání řetězu a brzdy. Pneumatiky mají zvětšený rozměr 3,25x19". K standardní výzbroji patří také nosič zavazadel.

Motocykl .snadno dosahuje rychlosti 95-100 km/hod. Rychlí jezdci dosáhnou lehce také neobyčejně vysokých cestovních průměrů, protože pojedou rychle i ostrými zatáčkami a mohou plně spoléhati na mohutné, účinné vnitřní expansní brzdy. Není třeba dodávati, že zejména jízda do kopce je pravou radostí, poněvadž zde ukáže nová dvěstěpadesátka svou převahu, která vyplývá jak z výkonnosti motoru, tak i ze šťastné volby převodních poměrů čtyř rychlostní skříně.Velikou předností duplexového řetězového předního převodu je naprostá mechanická tichost při každých otáčkách. I v tomto směru vyhovuje tedy Jawa 250 duplex-blok požadavkům dneška v dokonalé míře.

 

Jawa 250 Duplex Block

Jawa 250 Duplex Block

Jawa 250 Duplex Block z roku 1940

 

Technické parametry

Typ motocyklu: Jawa 250 Duplex-Blox

Výrobce: Zbrojovka ing.Janeček Praha Nusle II

Rok výroby

1939

Řízení

s tlumičem kmitů


1000ks (1.série)


Motor

dvoudobý jednoválec

Brzda vpředu 

bubnová jednostranná Æ150mm

Chlazení

vzduchem

Brzda vzadu

bubnová jednostranná Æ150mm

Klikový hřídel

lisovaný, uložený na valivých ložiskách

Vrtání válce

Æ68mm

Váha

115kg

Zdvih

67,5mm

Užitečné zatížení

150kg

Zdvihový objem

246ccm

Vzdálenost kol

1255mm

Komprese


Světlá výška

135mm

Výkon ot./min.

(6,6kW)

Výška sedla

660mm

Kroutící moment ot./min.

-

Celková šířka

740mm

Rozvod

pístem

Celková délka

1950mmMaximalní výška

950mm

Mazání

směsí, 1:20

Rám

lisovaný z ocelového plechu

Uspořádání ventilů

vratné vyplachováníKarburátor

Graetzin (Amal)

Spotřeba paliva

3-4l/100km

Zapalování

setrvačníkovým magnetem

Spotřeba oleje

1:20

Spojka


Objem palivové nádrže

10l

Převodovka

čtyřstupňová dvouhřídelová v bloku s motorem

Objem olejové nádrže

mazáno směsí

Převod primární

válečkovým řetězem

Max.rychlost

95km/hod.

Převod sekundární

válečkovým řetězem

Max.stoupavost

-


Počet míst

1(+1)

Řazení

nožní pákou

Cena (dobová)

-


pravostranná páka umístěná ve výši

Přední kolo

drátové 19“


horního hřídele převodovky

Zadní kolo

drátové 19“

Přední pérování

centrální pružinou

Rozměr ráfku

1,85x19“

Zadní pérování

pevný rám

Rozměr pneu

3,00x19“

Poznámka

Pro použití primárního dvojitého válečkového řetězu (duplex)a převodovky sešroubované v boku s motorem (blok) odvozen název typu.