ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jawa 500 OHC


V Jawě se zatím rozhodovalo o tom, jak pokrýt poptávku po strojích vyšších objemových tříd. Na základě těchto úvah bylo pokračováno ve vývoji čtyřdobých strojů, ale již pouze ve dvou objemových třídách. Jednoválcová třistapadesátka a dvouválcová pětistovka se v krátké době dostaly z kreslicích prken až do stadia prototypů. Z těžko objasnitelných důvodů bylo upuštěno od výroby jednoválce a vývoj se upřel ke třídě 500 ccm. Svůj úlohu v té době také sehrály požadavky na vybavení jízdních hlídek Národní bezpečnosti. (Motor 350 ccm se později objevil v terénním provedení.)

Pohon rozvodu OHC byl u prvního prototypu pětistovky řešen pomocí válečkového řetězu, který byl umístěn mezi válci, což byl velmi progresivní konstrukční prvek. Značné tepelné deformace poměrně nekvalitních řetězů však toto řešení neumožnily. Proto bylo rozhodnuto o využití osvědčeného, ale nepoměrně dražšího způsobu pohonu vačky královským hřídelem.

Tak se stalo, že na začátku 50. let přichází národní podnik Jawa na trh s velice atraktivním a technicky pozoruhodně řešeným jednomístným půllitrem OHC. Tento motocykl se vyráběl v menších sériích a byl určen výhradně pro úzký okruh sportovně založených zákazníků, popř. speciální účely. Koncepčně vycházel z úspěšných typů Jawa řady 250, 350 - "pérák". Jednoduchý uzavřený, v zadní části rozdvojený rám, systém odpružení zadního kola ani přední teleskopickou vidlici výrobce konstrukčně neměnil.

Pro pohon byl zvolen čtyřdobý vzduchem chlazený dvouválec zdvihového objemu 488 ccm (vrtání a zdvih 65x73,6 mm), který disponoval největším výkonem 20,6 kW při 5500 ot./min. a kompresním poměrem 7 : 1. Pohon vačkového hřídele obstarával svislý převodový hřídel, ventily v hliníkové hlavě válců byly ovládány vahadly. Mazání motoru zajišťovalo samočinně v závislosti na jeho otáčkách třícestné čerpadlo z olejové nádrže objemu 4,5 l, umístěné na rámu před zadním blatníkem. Čtyřstupňová převodovka s nožním řazením tvořila opět jeden celek se skříní motoru, zapalování bylo dynamoakumulátorové.

Jawa 500 OHC se vyráběla až do roku 1958. Během let doznala přirozeně mnoha změn. Úpravy se dotkly hlavy válců, změnily se kryty vahadel a převodového hřídele, začaly se montovat nové náboje kol s jednoklíčovou bubnovou brzdou a pohodlné dvojsedlo. Motocykl byl konstruován rovněž pro provoz s postranním vozíkem. V provedení sólo dosahoval nejvyšší rychlosti 145 km/hod, přičemž průměrná spotřeba paliva se pohybovala okolo 4 až 5l/100 km.

Pětistovka vynikala kultivovaným chodem a ladnými tvary. Nepříliš dobré jízdní vlastnosti a mnoho spojů jednotlivých motorových částí byly však slabinou této konstrukce. Velmi nízká stavba a vlnění nepříliš tuhého rámu poměrně těžkého stroje neumožňovaly ostřejší průjezd zatáčkovitým terénem. I přes tyto nedostatky je dostatečně hezký motocykl 500 OHC vyhledávaným sběratelským objektem, jehož přednosti a ladnost tvarů vyniknou také v kombinaci s dobovým postranním vozíkem.

Jawa 500 OHC z roku 1954

Jawa 500 OHC z roku 1955

 

Technické parametry

 

Typ motocyklu: Jawa 500 OHC (typ 15-01)

Výrobce: n.p. Jawa Závody 9.května

Rok výroby

1952-54

Řízení

s tlumičem kmitů
Motor

čtyřdobý šikmý dvouválec

Brzda vpředu 

bubnová jednostranná Æ200mm

Chlazení

vzduchem

Brzda vzadu

bubnová jednostranná Æ200mm

Klikový hřídel

lisovaný ,uložených na valivých ložiskách

Vrtání válce

Æ65mm

Váha

168-174kg

Zdvih

73,6mm

Užitečné zatížení

200kg

Zdvihový objem

488ccm

Vzdálenost kol

1375mm

Komprese

6,9:1

Světlá výška

88mm

Výkon ot./min.

26k (19,1kW)/5500ot./min.

Výška sedla

710mm

Kroutící moment ot./min.

-

Celková šířka

720mm

Rozvod

OHC(s řetízkem uprostřed mezi válci, později královský hřídel)

Celková délka

2110mmMaximalní výška

998mm

Mazání

tlakovéoběžné, suchá kliková skříň

Rám

kolébkový, čtvercového průřezu

Uspořádání ventilů

šikmo do „V“Karburátor

Pal 2924HZ Æ22-24

Spotřeba paliva

4-5l/100km

Zapalování

Pal magneto (dynamobateriové)60W

Spotřeba oleje

0,1l/100km

Spojka

třecí lamelová v olejové lázni

Objem palivové nádrže

16l

Převodovka

čtyřstupňová dvouhřídelová

Objem olejové nádrže

4l

Převod primární

válečkovým řetězem

Max.rychlost

135km/hod.

Převod sekundární

válečkovým řetězem

Max.stoupavost

46%

(částečně krytý)

Počet míst

1(+1)

Řazení

nožní pákou

Cena (dobová)

-


samostatnou pákou na levé straně

Přední kolo

drátové 19“


s poloautomatickým vypínáním spojky

Zadní kolo

drátové 19“

Přední pérování

teleskopická vidlice s olejovými tlumiči

Rozměr ráfku

3,25x19“

Zadní pérování

kluzáky

Rozměr pneu

obě 3,25-3,50x19“

Poznámka

Pro pohon vačkového hřídele byl u prvních prototypů použit válečkový řetěz.Z důvodu nízké životnosti je později použit královský hřídel.