ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

článek k Hondě CB 750F

Článek

Informace jsou staženy z jedné z nejlepších stránek o moto u Nás. Samozřejmě až po té mojí :)

www.motorkari.cz

Honda CB 750F je "žijící" legendou, jejíž výroba byla zahájena již v roce 1968!!! I dnes je tento NakedBike, však velmi oblíbený za svoji spolehlivost a nenáročnost. (5.2.2002)


Náš součastný motorkář však nemívá tak často příležitost se s tímto nádherným „naháčem“ setkat, přestože je v našich krajích NAKEDBIKE styl velmi oblíbený. Je samozřejmé, že CBéčko za více jak třicet let trvající výrobu, prošlo celou řadou změn. Přeskočme však mnohaletou etapu zdokonalování a představme si součastný naprosto spolehlivý stroj.


Jednou z hlavních deviz Hondy - CB750F2 Seven Fifty je naprosto spolehlivý, nahotu odkrývající, vzduchem chlazený, řadový, čtyřtaktní čtyřválec o celkovém objemu 747cm3. Písty o průměru 67mm pracují ve zdvihu 53mm. Dokonalý koncert tohoto kvarteta diriguje 16ti ventilový rozvod DOHC s hydraulickým nastavováním ventilové vůle! Naprosté spolehlivosti, dlouhodobé životnosti a nenáročnosti na údržbu výraznou měrou rovněž přispívá automatické napínání rozvodového řetězu.
Je pravda, podíváme-li se na parametry motoru, 73koni při 8.500 ot./min. a největším krouticím momentem 62Nm při 7.500 ot./min., že nás tyto hodnoty nikterak neoslní. Opravdový fajnšmekr, však bude naopak nadšen, neboť dobře ví, že nízko otáčkové motory vynikají nejen spolehlivostí, ale i životností a jejich „buldočí“ energie je doslova k „neudýchání“. Nehledě na to, že motor sedmsetpadesátky má obrovský potenciál pro další „ladění“ výkonu. Na masivním černém motoru doslova nadchne čtveřice karburátorů typu VE s průměry difuzorů 31mm. Tyto nejsou, (přes svůj brutální vzhled), nikterak žíznivé a při trocha „normální“ práci s plynovou rukojetí se spokojí s pěti litry na 100km. Vezmeme-li v potaz 20ti litrovou nádrž, vyjde nám velice solidní akční rádius na jedno natankování.


Snad proto, že ke klasickému „naháči“ patří i rozumný rozsah chromu, byly vystaveny kvalitně nachromované svody výfuků rovněž na obdiv kolemjdoucích. Pravým opakem je pak decentní olejový chladič v přední části dvojitého kolébkového, trubkového rámu, který vyniká svou tuhostí. Mluvil-li jsem již o svodech výfukového potrubí pak je třeba dodat, že tyto dále zaúsťují (dva/jednoho na každé straně) do opravdu nádherných koncovek, jejichž rozšiřující se nablýskaný trychtýř končí až na úrovni konce zadního kyvného ramene. „Kyvka“ která je vyrobena z profilovaného materiálu je dostatečně masivní a její dránu ve zdvihu 110ti mm koordinuje dvojice velice kvalitních plně nastavitelných tlumicích a pružicích jednotek.

Pokud jsme se, ve své „rozvědce za poznáním“, již přesunuli od motoru k zadní partii, nebude na škodu podíváme-li se též na zadní kolo. Pěti loukoťový ráfek zadního kola vyrobený z lehké slitiny je (dle mého mínění) trochu zbytečně úzký a výrobní linku opouští „obutý“ do pneumatiky rozměru 150/70-17. Pohon zadního kola sekundárně zabezpečuje řetězový převod a o jeho kvalitní zastavení se postará kotoučová brzda s průměrem 240ti mm. Chladicími otvory vylehčený kotouč je osazen brzdicím třmenem s jedním pístkem.

Pravým opakem lehké (dostatečně dimenzované) konstrukce zadní je masivní dvoukotoučová přední brzda. Kotouče o průměru 295ti mm jsou osazeny brzdicími dvoupístkovými třmeny jejichž účinnost je překvapivě přesná a v kombinaci s již zmíněným „zadkem“ dokáží ve velmi krátké vzdálenosti zastavit 215 kg v suché hmotnosti vážící CBčko. Přední šestiloukoťové kolo 120/70-17 je osazeno ve velmi zdařilé teleskopické vidlici, jejíž kluzáky mají průměr 41mm a eliminují nerovnost ve zdvihu 130ti mm. Přední teleskopická vidlice je uchycena do masivního rámu v krku řízení pod úhlem 64° což se spolupodílí na konečném rozvoru 1495ti mm stroje o celkových rozměrech 2155x780x1100mm.


Sedlo, zakončené velice praktickým, líbivým madlem je polohované na 795mm. Poskytuje i spolujezdci nezvyklé pohodlí a přispívá k velmi dobrému rozložení těžiště což se pozitivně projeví ve snadné ovladatelnosti i při nižších rychlostech. Rovněž k přístrojové desce nemůže být žádná výtka. Naopak, sledované údaje jsou velmi přehledné a uspořádané tak, že je má řidič stále v zorném poli. Pokud by se však někomu zachtělo, (již ve standardu bohatě vybavenou) doplnit sedmsetpadesátku o nějaký ten detail je k dispozici až neuvěřitelná nabídka „vychytávek“.


Co dodat závěrem?
Bylo by toho ještě mnoho, pokusím se však vše shrnout do kladů a záporů. Honda CB 750F2 Seven Fifty je i u nás (přes mnohaletou výrobu) naprosto neokoukaným typem, který čistotou zpracování nadchne snad každého. Provozní náklady a takřka nulová poruchovost společně s pohodovou polohou za řidítky a buldočí výdrží motoru jí přímo předurčují pro náročnější cestování na střední a delší vzdálenosti. V žádném případě nebude proti překročovat dvousetkilometrovou rychlosti. Vzhledem ke své skvělé ovladatelnosti se však až neuvěřitelně dobře vypořádá i s městským provozem. Nejste-li tedy příznivcem pozice za řidítky a nepotřebujete pro zdvižení hladiny adrenalinu v krvi 12.000 ot./min pak Honda CB 750F2 Seven Fifty předčí veškerá vaše očekávání. Snad jediné co bych já osobně udělal, by byla záměna (za širší) zadní gumy, po ojetí originálu.

Text: Generál
Foto: archiv autora