ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Motex

Sidecar Motex

Výrobce: Motex, v.d. Praha 11. Řečkova ulice 6.

 Rok výroby: 50. _ 60. léta 20. století

Družstvo Motex převzalo provozovnu firmy Tůma a tam vyráběly v podstatě stejné postranní vozíky k motocyklům. Odlišnost je snad pouze v barevném provedení. Sidecar byl vyráběn zejména k motocyklům Jawa 250 a 350 „pérák“, bylo ho možné připojit i k několika starším typům Jawy a k Jawě 500 OHC. Tyto postranní vozíky mají jednomístnou plechovou karosérií na trubkovém podvozku. Čtyřbodové uchycení k rámu motocyklu zajišťuje zcela tuhé upevnění vozíku při žádoucí bezpečnosti provozu. K pohodlí spolujezdce ve vozíku přispívá dobré odpružení sidecarového kola gumovým prstencem, jehož progresivní pružicí účinek je výhodný zejména proto, že není potřeba použít tlumiče. Vozíky se dodávaly s dobře řešeným ochranným štítem a čalouněným sedadlem.

motex._1_small

Vozík za motocykly Motex

 

Výroba začala v roce 1952. Jedná se o dvoukolové vozíky robustní konstrukce s jednou nápravou na kyvných ramenech odpružených gumovými bloky a plechovou korbou. Pneumatiky byly rozměru 12x4. Korba byla buď zakryta zamykacím víkem, nebo se dala zakrývat plachtou. Připojení k motocyklu bylo realizováno dlouhou ojí a křížovým kloubem, který byl k oji připevněný otočně.

Tento skvost je zatím v procesu renovace. Výrobce české družstvo MOTEX. Po technické stránce to prý nestojí za nic. Vlek se na dvou kolech nemohl naklánět jako jednokolé vozíky (např. PAV) a tak nebyl moc stabilní. Odpružení jen na gumových silentblocích způsobuje poskakování za jízdy. Účel byl asi opravdu krátké a pomalé přejezdy.

Dobová fotografie

motex_2_small   motex_19_small   motex_20_small   motex_dobo_info_small

Vozík MOTEX nebyl pro Československé motocykly příliš vhodný. Jeho dvě kola měla velký dynamický odpor a zhoršovala stabilitu motocyklu. Dnes se s ním lze jen těžko v provozu setkat. Výrobce též nabízel i provedení pro osobní automobily.

 

Zdařilá renovace vozíku MOTEX Ing. Marcela Malypetra

motex_3_small   motex_4_small   motex_5_small   motex_6_small   motex_7_small

 

Závěsné zařízení pro vozíky Motex  Vozík Motex - MotorTechnaBrno, Brno - Tuřany 12.4.2003 Detail nápravy

  motex_11_small   motex_10_small   motex_9_small   motex_8_small

 

Vozík Motex - Burza historických vozidel a dílů, Chotusice u Čáslavi 1.3.2003

motex_13_small   motex_12_small

 

Vozík Motex na prodej - Jarní Tradiční VeteranBAZAR Brno 14.4.2001

 motex_14_small   motex_15_small   motex_16_small   motex_17_small