ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Velorex 560

 

Přívěsný vozík VELOREX - typ 560
Výrobní podnik: VELO LIDOVÉ DRUŽSTVO, HRADEC KRÁLOVÉ

Barevné provedení sajkáry Velorex 560

Katalog náhradních dílů Velorex 560 originál

Náhradní díly včetně katalogů a manuálů najdete v našem E-SHOPU.

Výkresy rámu Velorex 560 v Cadu

     

Pro motocykly Jawa 250, 350 a jiné.

 

Přívěsný vozík Velorex 560 je určen pro dopravu jedné dospělé osoby se zavazadlem v celkové váze do 105 kg.

Rám a připevňovací díly jsou vyrobeny s ocelových trubek, loďka je z polytexu, skleného laminátu o vysoké pevnosti. V namáhaných místech je vyztužena profilovanými výztuhami ze slitiny hliníku.

Celý přívěsný vozík je smaltovaný. Vnější strana loďky a blatníku jsou zdobeny profilovanou hliníkovou lištou leštěnou, končící v předu znakem Jawa. Na boku loďky je umístěna značka výrobce vozíku Velorex. (kovová a leštěná).

Ochranná trubka je chromována, šrouby, matice a ostatní díly připevňovací jsou kadmiovány.

Sedadlo a opěradlo jsou vyplněny mechovou gumou a potaženy umělou kůží.

V zadní části loďky je prostor pro zavazadla, přístupný po odklopení opěradla a zajištěný zámkem.

Zpředu je spolujezdec chráněn štítem z umaplexu.

Přívěsný vozík se montuje na pravou stranu motocyklu.

       

 

 

Jeho údržba je velmi snadná a spočívá v kontrole tlaku pneu (1,25 atm), přezkoušení světel před jízdou, kontrole správného odtažení matic a čistoty brzdy.

Čištění se provádí vodou a houbou. Po umytí vozíku a uschnutí namažte pokovené díly, aby se zamezilo rezivění.

Jízda motocyklu s vozíkem je odlišná od jízdy na sólo stroji. Získávejte zkušenosti na málo frekventovaných silnicích, abyste neohrožoval sebe a své okolí.

 

Celková délka s motocyklem 2030mm

Celková šířka s motocyklem 1470mm

Celková délka loďky 1870mm

Celková šířka loďky 840mm

Celková výška se štítem 1150mm

Šíře vstupního otvoru 440mm

Délka vnitřního prostoru 1010mm

Světlost vozíku nad zemí 195mm

Vzdálenost kola vozíku od kol motocyklu 1025mm

Posunutí kola vozíku před zadní kolo motocyklu 190mm

Vlastní váha přívěsného vozíku 70kg

Maximální zatížení 105kg

 

 

Konstrukční úprava záchytů

V řezu A-A je záchyt protažen objímkou, do níž jsou sevřeny průchozím šroubem dvě trubky. Kratší tvoří rozpěrku, delší se opírá o rozvidlený konec závěsného šroubu M 14. Do rozvidlení je vetknuta čepem šikmá stavěcí vzpěra, jejíž délku volíme podle potřeby. Přesné nastavení délky se děje povolením pojistné matice a pootočením šroubu M 18 o potřebný počet závitů. Pojistná matice se potom utáhne. Pro rozvidlený šroub M 14 s trubkou je nutno vyvrtat v horním okraji pravého krytu pod sedlem otvor, kterým záchyt prochází. Otvor je vzdálený 100 mm od otvoru pro uchycení nádrže, od horního okraje krytu 26,5mm.

Při jízdě sólo se otvor zakryje gumovou průchodkou. Celá objímka se záchytem se ustaví posunutím po horní rámové trubce asi na míru 165 mm od zadního konce trubky.


Záchyt v řezu B-B je proveden pomocí objímky na rám, která je stažena šroubem M 14 a šroubem M 8.

 

Záchyt C-C je trochu složitější. Záchytné plechy motoru jsou změněny za jiném, které se dodávají s přívěsným vozíkem a do prodloužené části je s pomocí rozpěrné trubky opět vetknut šroub M 14, který má místo rozvětvení kulovou hlavici. Tato hlavice je sevřena ve dvou polokulovitých pouzdrech, která jsou vtahována šroubem do vnější trubky s kuželovitě rozšířeným okrajem. Utažením šroubu se záchyt upevní v žádané poloze. Z boku je na kulový kloub přivařena ohnutá trubka, zakotvená do rámu vozíku stavitelně. Její konec je zasunut do větší trubky na jedné straně rozříznuté. Toto rozříznutí se stahuje dvěma šrouby M 8 tak, že je možno trubku upevnit v jakékoliv poloze.

 

Záchyt v řezu D-D je opět obdobný záchytu v řezu A-A až na to, že Objímka je nahrazena dvěma destičkami trojúhelníkového tvaru.

 

Správnému uložení matic záchytů je třeba věnovat soustavnou pozornost.

Pro provoz motocyklu s přívěsným vozíkem doporučujeme přesunout přestavitelné kroužky zadního pérování motocyklu, aby byla zvýšená tvrdost pérování.

 

Po namontování přívěsného vozíku k motocyklu zkontrolujeme pérování vozíku.

Rameno R musí dosedat na gumový doraz D a pérovací gumový blok B musí být stlačen. Není-li tomu tak, provedeme seřízení pomocí matic M1 a M2 šroubu Š

Pro připevnění sidecaru v detailu A-A je třeba v bočním pravém krytu vyvrtat otvor o průměru 22mm s roztečí 105 mm od upevňovacího šroubu nádrže a 34 mm od horního okraje krytu dle náčrtu

 

Správné použití převodového kolečka

U motoru Jawa 250 typu 559/02 je nutno sekundární řetězové kolo 18 zubů nahradit kolem 17 zubů. Náhon tachometru 559-22-100 nahradit náhonem 559-22-101

U motoru Jawa 350 typu 354/06 sekundární řetězové kolo 17 zubů nahradit kolem 16 zubů.

U všech typů motocyklů je třeba namontovat třecí tlumič řízení.

 

Pérování kola loďky

Pérování kola loďky je pomocí gumových bloků nebo hydraulického tlumiče. Kolo kýve ve směru svislém v délce výkyvu až 80mm. Přední část loďky je uložena v blocích namáhaných na krut, zadní část v blocích, které dovolují kmity ve směru svislém a na strany.

Osvětlení vozíku je vyvedeno od svorkovnice, umístěné pod sedlem motocyklu. Světla jsou umístěna v blatníku, přední svítí bíle a zadní červeně.

Kolo přívěsného vozíku je uloženo letmo na čepu kyvného ramene. Je snímatelné po odklopení blatníku a výměnné s předním kolem motocyklu Jawa. Pneu má rozměr 3,25 X 16.

Mazání se provádí kápnutím oleje na čepy, klouby, šrouby a matice, na lanko bowdenu brzdy.

Brzda kola se seřizuje křídlovou maticí.

Připevnění přívěsného vozíku k motocyklu se provádí pomocí čtyř závěsů, uložených na rámu.

Nutno dbát, aby na rovině byl motocykl odkloněn o 3 stupně od svislé roviny a kolo vozíku se s koly motocyklu sbíhalo o 30 mm.

Osa kola sidecaru je od osy kola motocyklu vzdálená 190 mm proti směru jízdy.

 

Přední tlumiče

Aby přední pérování motocyklu při připojení sidecaru fungovalo správě nedoráželo, je třeba vyměnit stávající pružiny za silnější z drátu průměru 5,3 mm v. Jawa 353-41-145.

Tento problém se dá vyřešit i přidáním 3 cm dlouhého válečku mezi pružiny a horní matice ramene.

Sejmutí přední vidlice

1, Sejmout parabolu a horní kryt reflektoru

2,Odpojit bowdenu přední brzdy u kola

3,Vyšroubovat pojistné matice táhel tlumičů

4,Vyšroubovat horní matice ramene z ramen přední vidlice a táhel tlumičů

5,Vyšroubovat ventilky (nebo šroubky) horní části nosné trubky

6,Uvolňovat stahovací šrouby spodního nosníku

7,Vysunout obě ramena i s předním kolem a blatníkem z nosníků. (pro jednoduší demontáž lze předem vyjmout přední kolo s blatníkem a ramena jednotlivě vysunout)

8,Vysunout plášť a pružinu y nosné trubky směrem vzhůru

 

Brzda přívěsného vozíku

Kolo přívěsného vozíku Velorex 560 je vybaveno brzdou, která je napojena na rameno pedálu zadní brzdy motocyklu. Opěrky bowdenu jsou připraveny na pravé trubce držáku stupačky.

U motocyklu sólo je navařena pouze jedna opěrka. Proto před montáží přívěsného vozíku nechte si v odborné dílně druhou opěrku přivařit dle níže uvedeného náčrtu.

Trubku s přivařenými opěrkami se u typů motocyklu Jawa lišší délkou. (250, 350ccm)

 


Rameno pedálu zadní brzdy je nutno taktéž přizpůsobit, aby se mohlo zapojit lanko brzdy přívěsného vozíku. Dle uvedeného náčrtu si nechte vyvrtat otvor ve správné vzdálenosti od otvoru původního.