ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Velorex 561

Přívěsný vozík VELOREX - typ 561

Postranní vozík VELOREX pro JAWA 500ccm

Na základě obchodních úspěchů na zahraničních trzích, kterých dosáhl v poměrně krátké době postranní vozík VELOREX typ 560 pro motocykl JAWA-ČZ 250 a 350 (vyvážel se již do 17 států), a současně, aby se mohlo vyhovět přání majitelů motocyklů JAWA 500, byl zkonstruován a zařazen do sériové výroby postranní vozík VELOREX 561 pro JAWU 500

Při konstrukci tohoto vozíku byly vzaty v úvahu veškeré osvědčené prvky z typu 560, jako laminátová skořepina, karoserie a blatníky, bezhlučné pérování a brzdový systém. Nový vozík si zachovává také líbivý moderní aerodynamický tvar. Je určen pro dopravu jedné dospělé osoby se zavazadlem do celkové váhy 103 kg.

Technické údaje

celková délka s motocyklem

2110 mm

celková šířka s motocyklem

1480 mm

celková délka karoserie

1870 mm

celková šířka karoserie

840 mm

celková výška se štítem

1165 mm

šíře vstupního otvoru

440 mm

délka vnitřního prostoru

1010 mm

světlost vozíku nad zemí

210 mm

vzdálenost kola vozíku od kol motocyklu

1025 mm

posunutí kola vozíku před zadní kolo motocyklu

250 mm

vlastní váha postranního vozíku

75 kg

maximální zatížení

105 kg

Popis podvozku

¨Rám je svařen ze čtyřhranných ocelových trubek a oproti typu 560 patřičně zesílen. Pérování kola je vlečných kyvným ramenem, uloženým v kuličkových ložiskách a gumovým blokem, namáhaným na tlak, seřiditelný zdvih pérování je 80 milimetrů. Pérovací ústrojí tvoří samostatnou část podvozku, k němuž je upevněno šrouby. Kolo je drátové, a je uloženo letmo na čepu výkyvného ramena. Je vyjímatelné po odklopení blatníku a výměnné s předním kolem motocyklu JAWA 500. Pneumatiky jsou rozměru 3,25 X 19" na ráfku 1,83 B-19". Brzda je centrální, mechanická, ovládaná lankem v lanovodu zapojená na nožní brzdu motocyklu. Brzda se seřizuje křídlovou maticí.

Popis karoserie

karoserie je ze skelných laminátů s vložkami z hliníkových slitin. Je vybavena průhledných ochranným štítem z umaplexu a ocelovou ochranou trubkou. Zadní část loďky tvoří prostor pro zavazadla, přístupný po odklopení opěradla a zajištěný zámkem. Polštářování sedla a opěradla je z mechové gumy, potažené umělou kůží z PVC. Bočnice jsou rovněž potaženy tímto materiálem a levá je opatřena kapsou pro drobné předměty

Blatník je rovněž laminátový, dobře kryje zadní kolo a chrání jezdce v postranním vozíku před nečistotou. Svým tvarem pak přispívá k ladnosti celého vozíku. Zadní partie blatníku je uložena na otočném čepu, přední díl pak je připevněn šroubem k podvozku. Toto řešení je velmi výhodné a ocení je každý motorista při demontáži kola, přístupu k osvětlení i při čistění blatníku.

Elektrické zařízení sestává z pozičního předního světla a zadního koncového světla, které jsou upevněna na blatníku a zapojena kabelem na elektrické zdroje motocyklu. Žárovky jsou 6 V/5 W. Pod koncovým světlem je odrazka o průměru 50 milimetrů, zapuštěná do blatníku.

Postraní vozík se montuje na pravou stranu motocyklu. Jeho upevnění je čtyřbodové.

 

Návod k montáži

Po sejmutí sedla motocyklu a uvolnění nádrže se na rám připevní třemi šrouby držák v místě A-A. Do zadní části rámu označené D-D, našroubujeme kulový čep, který pevně dotáhneme a pojistíme maticí. V přední části, označené C-C vyměníme pravý záchyt motoru. Nyní na rám postranního vozíku namontuje závěsy, a matice zajistíme závlačkou. Do zadní části rámu do postranního vozíku navlékneme trubku s čelistmi pro kulový čep. Na kulový čep navlékneme záchyt, upevněný v zadní části rámu, a průchozím šroubem lehce dotáhneme. Přední část rámu v místě C-C je připevněna k motocyklu šroubem M14X91 a čtyřmi vymezovacími podložkami.

V místě A-A a B-B navlékneme šrouby závěsů do otvorů a připevníme maticemi. Nyní vymezovacími podložkami u záchytů C-C a pootočením vyhnutého zadního záchytu v místě D-D vyrovnáme rám postranního vozíku do vodorovné polohy.

Vyklonění motocyklu od svislé osy o 3 stupně se dosáhne dvěma seřiditelnými závěsy, zašroubováním nebo vyšroubováním seřizovacího šroubu M18, pojištěného maticí. Zároveň dbáme na sbíhavost kol o 30 mm, kterou seřizujeme vysunutím zadního záchytu v místě D-D. Po správném seřízení dotáhneme všechny matice a zajistíme závlačkami.

Obsluha je velmi jednoduchá a spočívá v kontrole tlaku v pneumatice (1,25 atp.), v kontrole a ve zkoušení správné činnosti brzdy, světel a dotažení matic. Závěrem je nutno připomenout, že jízda motocyklu s postranním vozíkem je zcela odlišná od jízdy na sólo motocyklu a proto všem novým majitelům radíme, aby získali potřebné zkušenosti na málo frekventovaných silnicích, aby neohrožovali sebe a své okolí.

J. Škrlandt